YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

1 Kuruş İçin 5 Bin Lira Tazminat Cezası

Ekonomi Popüler

1 Kuruş İçin 5 Bin Lira Tazminat Cezası

Paylaş

Alışveriş yapılırken en çok karşılaşılan, psikolojik sınır oluşturmak için fiyat yazan mağazaların paranın üzerini vermemesi sebebiyle dava açma durumu ile 5 bin lira tazminat parası alabilmek mümkündür.

 

Tüketiciler Birliğinin Antalya Şubesi Başkanı Neşet Gündüz, dikkat çekmeye yönelik etikete ’19.99 lira’, ’49.90 lira’ civarında fiyat yazılı olan mağazadan yapılan alışverişte, bir kuruş para üzerini ’bozuk para mevcut değil’ gerekçesiyle veremeyen firmanın, dava açılması durumunda tüketiciye 5 bin lira tazminat vermek halinde kalabileceğini söyledi.

Tüketiciler Birliği Antalya Şubesi Başkanı Neşet Gündüz, çarşı, mağaza ve de market ürünlerinin etiket fiyatlarında insanların dikkatini ürüne çekmek amacıyla ’19.99 lira’, ’49.90 lira’ civarı fiyatlandırmanın devamlı kullanıldığının önemini belirtti. Alışveriş bitiminde kasada genel olarak, 1, 5 yahut 10 kuruşun, bozuk para bulunmadığı durumuyla tüketiciye para üzeri verilmediğini hatırlatan  Neşet Gündüz, bazen de kişilerin  ’Ne var ki 1 kuruştan ne olacak ki’ düşüncesiyle umursamadığını belirtti.Neşet Gündüz, 99 kuruş gibi küsuratlı satışta bulunan mağazalardan para üzeri istemedikçe ödenmeyen bu kuruşların, birikerek daha büyük miktarlar oluşturduğunu vurguladı.

Para Üstü Vermeyen Suç İşliyor

Para üzeri ödenmeyen bir kuruşların yurt ekonomisine  zararı bulunduğunu belirten Neşet Gündüz, şunları belirtti:

” Mağaza vitrinlerinde, pazarlarda, büyük alışveriş merkezlerinde etiket üstündeki fiyatlara kanıyoruz veya dikkat etmiyoruz. Etiketlerde 19.99 kuruş, 19.90 vb. fiyatlar bulunuyor. Tüketicilerimizin bu durumda çok büyük hak kaybı bulunuyor. Para üzeri ödenmeyen 1, 10 kuruşlar senelik toplamda büyük miktarlar yapıyor. Vergi usulüne göre bir kuruş para üzerinin ödenmeme durumu suçtur. Vergi dışında kayıplara yol açmaktadır. Ülkenin vergi kaybında, her insan  kayıp yaşar. Ticaret Bakanlığı, ticaret odalarına ve esnaf odalarına çağrıda bulunuyoruz. Lütfen fiyat etiketlerini mutlaka kontrol edelim. Tüketiciyi kandıran, aldatmaya yönelik durumlardan kaçınılsın. Bu 1, 10 kuruşlar acaba nereye gidiyor düşündük mü? Dikkat edilmeyen bu kuruşlar ciddi rakamlar ediyor. Tüketicilerin her koşulda hakkını aramasını rica ediyoruz. Para üzeri ödemeyen firma sahiplerini de uyarmak durumundayız, tüketici hakları ile tüketici hukuku, vergi usul yasasına göre suç işlemiş oluyorlar. Tüketicinin bu hal durumunda şikayet etmesi üzerine firmalar ciddi yaptırımla karşı karşıya kalacağını bilmeli.”

 

Etiket Fiyatıyla Fiş’e Dikkat Edilmeli

Tüketicilere ürünün etiket satış fiyatı ile alışveriş fişindeki fiyatı kontrol etmeleri çağrısı yapan Neşet Gündüz, dikkat edilmesi gerekli durumları şu şekilde anlattı.

“Tüketicilerimizin her koşulda dikkat etmesi gereken durum. Para üzeri alırken, fişlerini mutlaka kontrol etsinler. 19.90 kuruşluk üründen 20 lira alınmakta. Para üstü istediğinizde ’bozuk para yok’ veya ’faturaya işleniyor falan’ deniliyor. Faturaya dikkatli baktığınızda 19.90 kuruş çıkışı var fakat 20 lira belirtilmiyor. Bu durumda  tüketici 20 lira ödemiş oluyor. Bu tüketiciyi kandırmaktır. Etikette yazılan fiyata göre para üzeri verilmelidir.”

Küsuratlı Fiyat Varsa Bozuk Para Bulundurmakta Zorunlu

Elektronik ürün satışı yapan bir mağazadan gerçekleştirdiği alışverişin sonrasında buna  benzer bir halle karşılaştığından söz eden Gündüz, şu şekilde konuştu:

“Pil şarj aleti aldığımda, 19.90 kuruş denildi. Paramızı ödedik. Para üstü 10 kuruşu istedim. Bozuk para olmadığını belirttiler. Ben de itiraz edip, ürün iadesi istediğimde,geri  iadeyi başka bir bayiden yapabileceklerini söylediler.Tabi ki ben de tutanak tutmak istediğimi söyledim. Böylece10 kuruş para üzeri ödendi. Bu durum vergi kaçırmak oluyor. Lütfen bütün tüketiciler tutanak tutsunlar. Tutanaklar tutulması durumunda vergi dairesi, ticaret il müdürlüğü ve tüketici hakem heyetine şikayette bulunabilirsiniz. Tabi ki bozuk paralar piyasada mevcut.

Ya gerçek fiyat yazacaklar yahut bozuk parayı ellerinde bulunduracaklar.”

1 Kuruş Ödemeyene 5 Bin Liraya Kadar Tazminat Cezası

Neşet Gündüz, tüketicinin 1, 5 yahut 10 kuruş para üzeri ödeme yapmayan firmalara dair şikayette bulunup,tazminat davası açarak, firmayı şahsına 5 bin lira tazminat ödemeye mecbur bırakabileceğinden söz etti. Tüketicilerden geri ödenmeyen  para üzeri hususunda tutanak tutturmasını isteyen e Gündüz, “Size para üzeri verilmemesi yahut para üzeri vermeyip ürünü geri iade etmenizi önerdiklerinde tutanak tutup,muhakkak imzalattırın. Tutanak ile kaymakamlıkta bulunan  tüketici hakem heyetine yapılan başvurunun ardından eğer  şikayet kabul edilir ise firma sahibi 10 kuruşu öder. Hakem heyetinden alınan evrak ile tazminat davası açılabilir. Kişiler 10 bin liraya kadar açılan  maddi ve manevi tazminat davasında  harç ödemiyor.Herhangi masraf yapmadan açılabilecek olan davada alınan karar ile firmaya ceza kesilir ve de firma tüketiciye de 4-5 bin lira tutarında tazminat ödemek mecburiyetinde kalır” dedi.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *