YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

1300 Lira Para Yardımı İçin E-Devlet Başvurusu Başladı!

Ekonomi

1300 Lira Para Yardımı İçin E-Devlet Başvurusu Başladı!

Paylaş

İhtiyaç sahibi ailelere 1300 TL para desteği için ayrıntıları merak ediliyor. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti  ödemelerinin bugün itibariyle hesaplara yatmaya başladığını, ihtiyaçlılara bu ödemenin yapılacağını söyledi.

 

Yardım başvurularının merak edilen ayrıntıları, başvuru koşullarını sizler için düzenledik. E-Devlet başvuru koşulları şu şekildedir….

SED Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından çocuklarının en temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını alt seviyede yaşayan ailelere verilen  yardımdır. SED yardımı boyutunda ailelere hem ekonomik hem de psikososyal dayanak sağlayan yardım hizmetidir.

SED Kapsamında 1300 Lira Çocuk Parası Yardımının Şartları Neler?

Çocuk parası desteğinden faydalanmak için uyulması gerekli olan şartlar alakalı bakanlık ve kurumun ortaklaşa çalışması neticesinde düzenlenmiştir.

Anne yada babanın Türkiye vatandaşı ve 18 yaşının üzerinde olması şarttır.
Doğumun muhakkak 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ve canlı olarak gerçekleştirilmesi şarttır.
Çocuk parası yardımının bedelinin belirlenmesinde 15 Mayıs 2015 tarihinden önce olan doğumlar hesaba alınmaz.
Çocuk parası yardımından faydalanmak için sağ olarak gerçekleşen doğumun ardında bebeğin Kimlik Paylaşım Sistemine  kayıt yaptırılması istenir. Kayıt işleminin sonrasında annelerin resmi başvurularını göndermesi mecburdur.
Annenin Türkiye vatandaşı olmaması halinde çocuk parası için babaların  yaptıkları başvurular hesaba alınır.
Çocuk parası herhangi vergi yada kesintiye girmez ve kişilerin borcunun olması halinde haczedilmesi mevzu değildir.
15 Mayıs 2015 tarihinden daha sonra evlat edinilen çocuklar için evvelinde çocuk parası desteği alınmamış ise tekrar başvurulması durumunda yardım alınabilir. 15 Mayıs tarihinden daha önce evlat edinilen çocuğun dışında bu tarihten daha sonra doğan ilk çocuk, ikinci çocuk olarak kabul edilir. Çocuk parası  ödemesi ise ikinci çocuk boyutunda değerlendirilmeye alınır.

 

1300 Lira Çocuk Parası İçin Hangi Şartlarda Ne Kadar Ödeme Yapılacak?

Çocuk parası yardımı için verilecek olan meblağ çocuk sayısıyla orantılı olarak değişken olabilir. 15 Mayıs 2015 tarihinden daha önce doğan çocuklar için ödeme alınmadıysa da; bu tarihten sonra alınacak olan çocuk parası yardımının değerinin belirlenmesinde annenin çocuk sayısı belirleyici olmaktadır.

İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk ile daha sonrasındaki yeni doğumlar için 600 TL çocuk parası yardım ödemesi yapılır.
Annenin çoğul doğum yapması halinde; ikiz bebeklerden birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL olmakta ve toplam 700 TL çocuk parası yardımı verilmektedir.

Çoklu doğum boyutunda değerlendirilen üçüz bebekleri olan annelere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için 600 TL  toplamda olmak üzere 1300 TL çocuk parası desteği verilir.

1300 Liraoplamd Çocuk Parası Yardımı İçin Başvuru Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Kayıt işleminin sonrasında insanların başvurularını kendilerine yakın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri yada Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden bildirmesi gerekir.Ülke dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuruları büyükelçilik yada konsolosluklar vasıtasıyla gerçekleştirilir. Çocuk parası yardımı, başvurunun kabul edilmesinin  sonrasında gelen ay içerisinde PTT şubelerinden anneler tarafından alınır.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *