YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

1658 TL Devletten Yardım Başvurusu Devam Ediyor

Gündem

1658 TL Devletten Yardım Başvurusu Devam Ediyor

Paylaş

Evrak talep edilmeden kronik hastalara 1658 TL ödeme yapılacak. Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşlılar ve engelliler işden çıkarmalar ve iş aramayada çıkamamaları nedeniyle maddi olarak mağdur duruma düştü. Corona virüs pandemisi kapsamında ihtiyaç sahibi kronik hastalara 1658 TL nakit para desteği verilirken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çalışması olan “Sosyal Yardım Programları” kapsamında kronik hastalara yönelik 1658 TL devletten yardım ödemelerinin detayları da belli oldu. Bakanlığa ait resmi internet sitesinden konu ile alakalı bilgiler paylaşıldı. Peki, kronik hastalara 1658 TL aylık maaş başvurusu nasıl yapılır? Hangi kronik hastalara 1658 TL aylık maaş verilecek? Şartlar neler? İşte detaylı cevaplar… Bakanlığın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre,

 

  • Tüberküloz ve SSPE hastalığı olan kişiler

Hasta olan kişilerin Halk Sağlığı Yönetim Sisteminden hastalık bilgileri alınması ve Mütevvelli Heyeti tarafından onaylanması gerekmekte.

Kronik Hastalık Yardımı Almak İçin Detaylar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Programı kapsamında Kronik Hastalık Yardımı başlığı altında Tüberküloz ve SSPE hastalığı nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan hastalar için geliştirilmiş düzenli nakit yardım programıdır.

Tüberküloz veya SSPE hastası olan kişi veya hastaya bakmakla yükümlü kişiler TC Kimlik Kartı ile beraber başvuru yaparak ödemelerini aylık olarak alabilirler.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından 2828 sayılı Kanun kapsamında Evde Bakım Yardımı almayanlara yönelik kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı olan hastalar 3294 sayılı Kanun kapsamında yaşadığı haneye Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği, Elektrik Tüketim Desteği ve Birikmiş Elektrik Borçlarına yönelik destekler yapılmaktadır.

 

Başvuruyu hastanın kendisi, hastanın sağlık durumu nedeniyle evden çıkamaması durumunda ise hastanın vekili, velisi veya vasisi tarafından hasta adına başvuru yapılabilabilir. Bu kişilerin bulunmaması durumunda ise hastanın adresinde Vakıf personeli tarafından da başvuru alınması sağlanmaktadır

Elektrik Desteği İçin Gerekli Belgeler

  • TC Kimlik Kartı
  • Sağlık Raporu
  • Vakıftan temin edilen Başvuru Formu

Elektrik Tüketim Desteği kapsamında hastanın bağlı olduğu cihazın tüketim düzeyine göre aylık 200 TL’ye kadar destek verilmektedir.
Birikmiş Elektrik Borcu Desteği ve Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği için ise üst sınır belirlenmemiş olup, Vakıf tarafından mali imkanlarınca yapılmaktadır.

Not: Birikmiş Elektrik Borcu Desteği ve Kesintisiz Güç Kaynağı Desteği tek seferlik, Elektrik Tüketim Desteği ödemeleri ise aylık olarak düzenli yapılmaktadır.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *