YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Finans En Çok Paylaşılan

BES İptali Nasıl Yapılır?

Paylaş

Bireysel Emeklilik Sistemi BES hesaplama! BES iptali ne şekilde yapılır?
Türkiye’de zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) 1 Ocak 2017 tarihinden sonra yürürlüğe girdi. 45 yaşından küçük bütün çalışanların maaşlarından kesinti olacak BES primleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan insanların akıllarında sorun oluşturan,cevap aradığı bir çok soru var. Bireysel Emeklilik Sistemi nedir peki? Bireysel Emeklilik koşulları nelerdir? Kimleri kapsıyor? bireysel emeklilik sorgulama ve hesaplaması ile ilgili bütün ayrıntılar burada…

 

BES, birikimlerin toplanması, değerlendirilmeye alınması ve kişiye toplu para ya da maaş verilmesi gerçeğine dayanan bir sistemdir. Devletin katkı payı % 25 olan BES’te sistemde kalınması halinde 100 TL ek devlet katkısının da sağlanacağı zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hakkında en çok  merak edilenlerle ilgili haberimizi okumanızı öneriyoruz.

BES Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), aktif olarak çalışanların, çalışma hayatları boyunca kazançlarının bir bölümünü birikim yaparak emekli olmalarının arkasından mevcut rahatlık seviyesinin korunmasının planladığı, Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcısı olarak emeklilik gelirine ilave bir gelir sağlayan özel emeklilik sistemidir.İstekli katılım gerçeğine dayanan bir sistem olmakla birlikte, Türkiye’de yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2017 tarihinden buyana zorunlu hale gelmiştir. Bu sistemde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını doldurarak emekliliğe hak kazanmış olabiliyorsunuz..

 • Emekliliğe hak kazandığınızda üç değişik emeklilik alternatifi sunuluyor.
 • Birikimlerinizi toplu şekilde alabiliyorsunuz.
 • İstekleriniz doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde sistemli olarak veya senelik gelir sigortası ürünü satın alarak.
 • Yada hesabınızdaki tutarı anlatan seçenekler arasında paylaştırabilirsiniz.

Zorunlu Bes Kimleri İçeriyor?

45 yaşından küçük Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kamu ve özel sektör çalışanlarının bütününü içermektedir.

Bes’te Maaşlardan Ne Kadar Kesinti Olacak?

Otomatik katılım olarak uygulanacak BES sistemine katılımlar iş verenler tarafıyla gerçekleştirilecektir. Prime asıl kazancın yüzde 3’ü civarında kesinti bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek.Fakat isteyenler daha fazla kesinti yapılmasını da istekte bulunabilmektedir. Üst seviye ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Sistemde kalınması halinde her ay katkı paylarına devlet % 25 civarında katkıda bulunacaktır.

 

Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1’e kadar düşürmeye yada katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Kesintiler en düşük 53 lira civarında, en yüksek 340 lira olacak.

Aylık prime gerçek kazancınız, 3 bin lira ise, maaşınızdan aylık 90 lira kesilecek.Eğer 4 bin 500 liraysa, aylık 135 lira kesinti yapılacak. 5 bin lira ise, 150 lira kesilecek.

Bes’te Çalışanların Kazancı Ne Kadar Olacak? Bes Hesaplama…

Ayda 50 lira kesinti olanlardan (Asgari ücretliler) senede 600 lira kesinti yapılacak. Sisteme ilk girişte bir defalık 1000 lira devlet desteği verilecek. Her ay yüzde 25’ten toplam 150 devlet desteği ve sene sonunda toplanan birikim 1750 TL olacaktır.

Ayda 100 lira kesinti olanlardan,senede 1200 lira kesinti yapılacak. Sisteme ilk girişte 1000 lira devlet desteği verilecek. Ve her ay düzenli yüzde 25’ten toplam da 300 lira devlet desteği ve sene sonunda toplam birikim 2 bin 500 TL olacak.

Ayda 200 lira kesilecek olanlardan,senede 2400 lira kesinti yapılacak. Sisteme girişte 1000 lira devlet desteği verilecek. Yine her ay yüzde 25’ten toplam da 600 lira devlet desteği ve sene sonunda toplam birikim 4 bin TL olacak.

Ayda 300 lira kesinti olanlardan,senede 3 bin 600 lira kesinti yapılacak. Sisteme ilk girişte 1000 lira devlet desteği verilecek.Tekrar her ay yüzde 25’ten toplam da 900 lira devlet desteği ve sene sonunda toplam birikim 5 bin 500 TL olacak.

BES’Ten Çıkış Veya Cayma Hakkı! Bireysel Emeklilik BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemine giren çalışanların iki ay müddetli cayma hakkı bulunmaktadır. Cayma halinde her hangi parasal kayıp yaşanmaz. Sistemden çıkan çalışanlara 10 iş günü süresinde yatırdıkları katkı payları geri verilmektedir.Fakat ilk 3 sene içerisinde zorunlu BES’ten vazgeçilmesi halinde devlet katkısını almak mümkün olmuyor. Cayma hakkı başkasına yada işverene devir edilemiyor

Bireysel Emekliliğini’zi iptal etmek için anlaşma yaptığınız banka ile iletişime geçerek Bireysel Emeklilik hesabınızı kapatma ve sistemdeki paranızın geri iade edilmesini isteyerek sistemden çıkabilirsiniz. Ancak BES’inizi iptal ettiğiniz zaman ile ilgili bir tahahhüt imzalamış iseniz yatırdığınız paradan bu ücret kesintileri yapılacaktır.

BES’e Katılmanın Yararı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girerek birikimlerinizi emeklilik yatırımına çevirebilirsiniz. BES sisteminde en belirgin özellik ise %25 devlet katkısı. BES ile %25 devlet katkısı yararına hepimiz dahil olabiliriz.

Belirlenmiş olan %3’lük tutardan fazla katkı payı ödemesi yapabilir miyim?

 Alt limit, prime gerçek kazancın %3’lük bölümü olarak belirlenmiş olup üst limit çalışanın isteğine bağlı olarak belirlenecebilecek.

Katlı payları fonları nasıl değerlendirilecek?

Katkı payları yapılan istek doğrultusunda ilk önce 2 aylık süre boyunca faizli veya faizsiz fonlarda değerlendirilecek, arkasında ise standart fonda yatırıma yönlendirilmeye devam edecek. (Şirketin tercihi faizli fonlardan tarafa kullanmıştır)

Bireysel emeklilik şirketine katkı payı ödemeleri ne zaman yapılır?

Maaş ödemesini takip eden ilk çalışma günü bireysel emeklilik şirketine katkı payı ödemeleri işveren tarafından aktarım yapılır.

Katkı payını ödemeye ara verme hakkım var mı?

Tabiki.Talep tarihinden sonra azami 3 aylık süre için ara verme uygulanabilir. Bu sürenin bitmesinden önce ve bitişi sırasında tekrar ara verme isteğinde bulunulması mümkündür.

Hali hazırda sisteme kayıtlı olanlar ne olacak?

Mevcut bireysel emeklilik hesabı olanlarda otomatik olarak sisteme girecek.Dileyen iki BES’i de aynı anda devam ettirebilecek yada 2 ay sonra zorunlu BES’te cayma hakkı kullanılarak mevcut BES’le devam ettirebilecek. Mevcut BES’ten vazgeçip yeni sisteme geçerseniz, geçmişe dair haklarınız iptal olur, otomatik sistem sözleşmesindeki haklar geçerli olur.

Emeklilik hakkı nasıl kazanılır?

Otomatik katılım sisteminde en az 10 sene bulunan ve 56 yaşını dolduran çalışanlar emeklilik hakkı kazanır.

Otomatik katılım sisteminde devlet teşviki var mı?

 1. Çalışan sistemde kaldığından dolayı 1.000 TL’lik teşvik alır.
 2. Çalışan, yapılan aylık ödemelerin %25’i kadar (takvim senesindeki toplam net asgari ücretin %25’i ile sınırlı olmak şartıyla) devlet katkısı alır.
 3. Çalışanın emeklilik şartlarını hak kazanması ve toplu ödeme almayıp en az 3 sene maaş bağlanmasını istemesi halinde toplam birikimin %5’i kadar ek devlet teşviki uygulanır.

Her iki bireysel emeklilik sözleşmesi için devlet katkısı alabilir miyim?

Tabiki. Her iki bireysel emeklilik sözleşmesi farklı değerlendirildiği için ikisinden de %25 oranlarında devlet katkısı almayı hak kazanırsınız (takvim senesindeki toplam net asgari ücretin %25’i ile sınırlı olması şartıyla)

Otamatik Bes Ne Zaman Başladı/Başlayacak?

 • Çalışan sayısı 1.000 ve üzerinde olan şirketler; 1 Ocak 2017
 • Çalışan sayısı 250-999 aralığında olan şirketler; 1 Nisan 2017
 • Çalışan sayısı 100-249 arasında olan şirketler; 1 Temmuz 2017
 • Çalışan sayısı 50 – 99 aralığında olan şirketler; 1 Ocak 2018
 • Çalışan sayısı 10-49 arasında bulunan şirketler; 1 Temmuz 2018
 • Çalışan sayısı 5-9 aralığında olan şirketler; 1 Ocak 2019

Ocak 2017’de uygulamaya giren BES, Nisan 2017 itibariyle kamu çalışanlarını da içermeye başladı. Ayrıca 2018 senesine girildiğinde 50 – 99 aralığı çalışanı bulunan işletmelerdeki işçi ve diğer çalışanlar da 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle Zorunlu Bireysel Emeklilik Kapsamına alındı. Şirketler fazla iptal isteklerinin gelmesine ve çağrı merkezinin işlerinin artmasına istinaden SMS ile BES iptali yapılabilmesine de imkan sağlamaya başladı. Yine de birtakım şirketler SMS yerine çağrı merkezinin aranmasını isteyebilmekte ve bu gibi ayrıntılara aşağıda detaylı değinilecektir.

Tasarrufun artırılması amacıyla 2017 senesinin başlarında kademeli olarak bütün çalışanlara uygulanmaya başlanan bireysel emeklilik sistemi ile maaşlar daha hesaba yatmadan belirli bir oranda kesintiye uğramaktadır. Çalışanların ilk iki ay içerisinde cayma hakkı olsa da bu zamanın geçmesi sonrasında değişik kesintilerle karşılaşması mümkün olabilmektedir. Bu sebeple BES iptaline karar verdikten sonra mümkün olduğunca kısa zaman içerisinde aksiyon almak yararlı olacaktır.

BES sözleşmesi, sigorta şirketleri arasında belirli standart yöntemlere sahiptir. Bu uygulamalardan bir diğeri de cayma hakkıdır. Bu kapsamda tüketicilerin daima BES’ten cayma hakkı bulunur ama katılım sağlandıktan sonraki iki ay içerisinde iptal gerçekleşmemiş olursa çeşitli kesintilerle karşılaşılır.

Bu sebeple herhangi bir kesintiye uğramamak için katılım sağlandıktan sonra, en geç 2 ay içerisinde cayma hakkının kullanılmasında yarar var.

 • Zorunlu BES İptali
  BES iptalini gerçekleştirmek isteyen çalışanlar için birçok şirket ilk iki ay içerisinde iptal isteğinde bulunulması durumunda herhangi bir evrak istemeden cayma hakkını kullandırmaktadır. Fakat iki aylık zaman içerisinde yapılması gereken herhangi bir kesinti de olmayacağı için yapılacak tek iş iade olacaktır. Fakat katılımının üstünden iki aydan uzun süre geçen tüketicilerin ayrılma istek formu ve bu gibi evrakları da doldurması gerekir. Bu evraklar müşterisi olunan sigorta şirketinin web sitesi aracılığıyla temin edilir ve doldurulduktan sonra elden, faksla, maille ya da posta vasıtasıyla şirkete ulaştırılır.
 • Allianz BES İptali
  Allianz Sigorta, BES cayma hakkından faydalanmak isteyen müşterilerinin 0850 399 99 99 numaralı çağrı merkezini aramasını istemektedir. Allianz, SMS ile iptal isteği iletilmesine fırsat vermemektedir.
 • Aegon BES iptali
  Aegon Sigorta, BES cayma hakkını kullanmak isteyen çalışanların 0850 222 0 312 numaradaki çağrı merkezini aramalarını beklemektedir. Yapılan arama akabinde ayrılma isteği için gerekli olan evraklar çalışana ulaştırılacak ve iptal gerçekleşecektir.
 • Anadolu Hayat BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  Anadolu Hayat Emeklilik müşterileri SMS ile BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) iptalini gerçekleştirebilmek için CAYMA boşluk TCKN yazıp 5755’e göndermek zorundadır. Aynı şekilde internet şubesi ya da 444 55 00 numaralı çağrı merkezi vasıtasıyla da iptal sağlanabilir.
 • AvivaSA Bes(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  AvivaSA müşterileri BES iptalini yapabilmek için 444 11 11 numaralı çağrı merkezini aramak durumundadır. Yapılan iptal başvurusunun ardından zaman SMS ile müşteriye bilgilendirmeler yapılmasına istinaden ilerlemektedir
 • Axa Hayat BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  Axa Hayat, BES müşterilerinin internet şube veya çağrı merkezi vasıtasıyla cayma hakkını kullanmasına olanak vermektedir. Cayma hakkından faydalanmak isteyen müşterilerin 0850 250 99 99 numaralı çağrı merkezini araması yeterlidir.
 • TEB BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  TEB, BES iptali yapmak isteyen müşterilerinin 444 43 23 numaralı çağrı merkeziyle iletişim haline geçmesini talep etmektedir. SMS ile iptal etme yöntemi bulunmamaktadır.
 • Cigna Finans BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  QNB Finansbank’ın sigortacılık iştiraki Cigna Finans vasıtasıyla BES’e katılım gösteren müşterilerin cayma hakkından faydalanabilmek  için 444 0 984 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçmesi gerekmektedir. SMS ile iptal etme yöntemi bulunmamaktadır.
 • FİBA BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  Fibabanka’nın BES müşterileri iptal yapabilmek için 444 82 88 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. SMS ile iptal edilmesine imkan yoktur.
 • Garanti BES İptali
  Garanti’nin BES müşterileri BES iptalini gerçekleştirebilmek için 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aramak gerekmektedir. İptal işlemlerinin başlamasına istinaden tüketici SMS yöntemi ile bilgilendirilecektir.
 • Groupama BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  Groupama müşterilerinin BES iptali gerçekleştirebilmesi için ilk önce 0212 367 67 67 numaralı çağrı merkezini aramaları gerekmektedir. Gercçekleştirilen arama sonrasında iptal isteği alınacak, kısa mesaj tüketiciye gönderilecek ve de evrakların hazırlanıp ulaştırılması istenecektir.
 • Halkbank BES İptali
  Halkbank müşterileri BES(Bireysel Emeklilik Sistemi)iptali gerçekleştirebilmek için AYRILMA boşluk TCKN yazıp 2560’a kısa mesaj göndermek gerekmektedir. Gönderilen mesajın arkasından Halkbank’tan bir mesaj gelecek ve hala ayrılmak istenilip istenilmediği sorulacaktır. Bu mesaja da EVET yazarak cevaplamanız  durumunda iptal talebi işleme sokulacaktır.Zaman ve diğer konular ile ilgili bilgi almak veya iptali çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin 444 44 00 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir.
 • NN Hayat BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  ING Bank’ın sigortacılık katılımı NN Hayat aracılığıyla BES katılımı sağlayan müşterilerin 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkeziyle iletişim haline geçmesi gerekir. ING Bank, SMS ile iptal başvurusu yapılmasına imkan sağlamaktadır.
 • Katılım BES(Bireysel Emeklilik Sistemi) İptali
  Katılım Emeklilik vasıtasıyla(Bireysel Emeklilik Sistemi) BES’e katılan müşterilerin cayma hakkını kullanabilmesi için 0850 2226 0 123 numaralı çağrı merkezini aramaları gerekir.
 • Metlife BES İptali
  Metlife vasıtasıyla BES’e katılım gösteren çalışanlar 0850 210 66 94 numaralı çağrı merkezi ile iletişim haline geçmelidir. Metlife, SMS ile bes iptali yapılmasına olanak sağlamaktadır.
 • Vakıfbank BES İptali
  Vakıfbank aracılığıyla sisteme katılım gösteren müşteriler SMS ile iptal edebilmek için VEML boşluk TCKN boşluk Cayma boşluk Doğum Tarihi (Gün.Ay.Yıl) yazıp 4933’e mesaj göndererek isteğini iletebilir. Örneğin: VEML 12345678902 CAYMA 01.01.1975. İptali çağrı merkezi aracılığıyla yapmak veya zaman hakkında bilgi almak isteyen müşteriler 444 9 237 numaralı çağrı merkeziyle iletişim haline geçebilir.
 • Ziraat BES İptali
  Ziraat Bankası aracılığıyla BES’e katılım gösteren müşteriler mobil şube veya çağrı merkezi yardımıyla cayma hakkını kullanabilir. Çağrı merkezi yardımıyla iptal isteğini gerçekleştirmek isteyen müşteriler 0850 222 97 00 numarasını arayabilirler.
Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *