YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Bitcoin Nedir ve Kripto Para Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto Para

Bitcoin Nedir ve Kripto Para Bitcoin Nasıl Alınır?

Paylaş

Bitcoin nedir? Bitcoin kaç TL? Bitcoin ile nasıl para kazanılır? Bitcoin sadece internet üzerinden mi kullanılabiliyor? Bitcoin nasıl harcanır? Bitcoin nasıl kazanılır?  Uzmanlar Bitcoin için ne diyor? Bitcoin’e yatırım yapmak mantıklı mı? Yükselecek mi yoksa çakılacak mı? Bitcoin’in değeri önümüzdeki 6 ayda ne olacak?

 

Bitcoin nedir? sorusu bu aralar Türkiye’de yaşayanların merak ettiği soruların başında yer almakta. Son zamanlarda sıkça bahsedilen bitcoin, sanal bir para birimidir. Fakat Bitcoin’in gördüğü alaka öylesine fazla oldu ki herkes bitcoin’in bu kadar kısa bir zamanda nasıl bu kadar çok değer kazandığını idraak etmeye çalışıyor. Ve tabi ki akıllardaki soru şu: Bitcoin acaba doğru bir yatırım aracı olabilir mi? Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin nedir? Bitcoin ne kadar? Bitcoin düşecek mi yükselecek mi? Bitcoin neden düşüyor?  Bitcoin her an patlamaya hazır bir balon mu? Ve işte bitcoin hakkında bilmeniz istediğiniz her şey…

Bitcoin nedir ? sorusuyla başlayalım: Bitcoin 2008 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından deneme amaçlı olarak başlatılmış, resmi kuruluş ve herhangi bir merkez bankası ile ilişiği olmayan bu para birimi, bir çok ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilmesinin yanı sarı herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek duymadan transferi yapılabilen bir tür dijital kripto para birimidir. Küresel piyasalarda, Euro ve Dolar’a alternatif olarak bahsedilen Bitcoin’in kısaltma BTC, sembolü ise ฿‘dir.

Soru 1 : Satoshi Nakamoto kimdir?

Satoshi Nakamoto (büyük bir ihtimalle gerçek ismi değil), Bitcoin sisteminin kurucusu. Bu şahsın gerçek kimliğini bilmiyor olsak da, ortalıkta onunla ilgili çok fazla gerçekliği tartışılır bilgiler var. Bildiklerimizden bahsedecek olursak:

Satoshi Nakamoto, bir Japon. Kendi halinde yaşamını sürdüren dahi bir matematikçi olmasıyla beraber, şifreleme yani kriptografi konusunda da uzman insan. Satoshi, 2010`yılının ortalarında Bitcoin`e yaptığı son programlama işleminden sonra, sistemi Bitcoin`in şu anki geliştiricisi olan Gavin Andresen`a devretmiştir.

 

Soru 2 : Bitcoin kağıt paranın yerine geçecek mi?

Bitcoin sanal kripto para birimi; ancak kağıt paranın yerini alıp alamayacağı bir süredir tartışılıyor. Dikkate alınması gereken bir para birimi olduğu kesin; ancak bildiğimiz kağıt paranın yerini alacağını düşünmek biraz hayalperestlik olur.

Soru 3 : Bitcoin Neye Göre Kazandırır?

Bitcoin’in yükselmesi piyasadaki arz ve talep şartlarına bağlı. Talep yükseldikçe fiyat yükseliyor, düşünce de azalıyor. Bitcoin virgülden sonra yüzmilyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir.

Bitcoin’in değeri yükselirse, elinizdeki bitcoin’i bozdurduğunuz zaman kâra geçersiniz. Bitcoin kripto parayı bozma işlemini yine aynı sistem üzerinden yaparak kendi bankanıza gönderebilirsiniz.

Soru 4: Bitcoin nasıl kazanılır? ve Bitcoin nasıl üretilir?

Bitcoin’in üretimi için mining yani madencilik ifadesi kullanılıyor.

Aslına bakarsanız Bitcoin madenciliğinin nasıl yapılıyor olduğundan çok; neden önemli olduğu kendi başına uzunca bir makaleyi hak ediyor. Zira Bitcoin’i bu kadar değerli bir teknoloji ve çok büyük bir buluş yapan şeyin asıl kilit noktalarından biri Proof-of-Work olarak tanımlanan konsept. Bu makalede ise bu konuya parmak basıp işin teknik kısmına fazla kafa yormak istemeyen ziyaretçilerimizin akıl sağlığını koruyacağım, en azından bir süre.

Zorlaşmasının ve zor bulunmasının sebebi ise tesadüf eseri değil. Bunun nedeni Bitcoin protokolü oluşturulurken, Satoshi Nakamoto tarafından tasarlanmış bir güvenlik sistemi olması. Bu güvenlik sistemi, (yani bitcoin’in bulunmasının zor olması) herkes istediği gibi “Bitcoin basma” işlemini yapamasın (veya/ve Blockchain’i manipüle edemesin) diye var.

Aslında bu madencilik denilen şeyi, bilgisayarınıza oynattığınız bir oyun ve ya üstte yazdığım üzere, sayılardan oluşan saman yığınında, yine sayılardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünebilirsiniz.

Burada her yaptığınız arama sırasında, işlemci gücünüzle doğru oranda olduğunu düşünün. O halde bu işe ne kadar fazla işlemci gücü yatırırsanız, saman yığınında bir iğne bulma şansınız o kadar fazla artacaktır.

Mining için kullanılan farklı bir benzetme de bilgisayarınıza kura çektirmek. Teknik olarak düşünürsek bu daha doğru olsa da, akla ilk olarak “şanslı olanın kazanacağı” bir düzen getirdiği için ben bunu tercih etmiyorum. Fazlasıyla şansa dayalı olmamasının nedeniyse, kura çekilen bu havuzun büyük olması ki, sadece kura çekimi işine bol miktarda emek (işlemci gücü) yatırmakta olanların bu sözde “çekilişi” sürekli kazanacağı gerçeğidir.

Şu anki vaziyette (BTC protokolünün günümüz için tayin ettiği ödül ve zorluk seviyesinde), bu iğneyi bulan (yani “çekilişi kazanan”) madenci 25 BTC ödül kazanmakta. Bu sayı Bitcoin’in ilk vakitlerinde 50 BTC idi ve git gide azalmakta [bir sonraki ödül adımının 12,5 BTC olması bekleniyor].

Makalemizin bu kısmına kadar sıkılmadan geldiyseniz eğer, en azından Bitcoin kazıcılığı/madenciliği hakkında biraz fikriniz oldu demektir. Buna özet geçmek gerekirse; madencilik çok miktarda işlemci gücü gerektiriyor aynı zamanda zorluğu giderek artıyor ve ayrıca bu olurken de ödül miktarı azalmaya devam ediyor.

Soru 5: Bitcoin nasıl kullanılıyor?

Bitcoin için sanal bir cüzdan gerekmektedir, bunu oluşturmak da gayet kolay. Bu sanal cüzdanınızı bilgisayarınızda, cep telefonunuzda oluşturabileceğiniz gibi internet de bulunan web servislerini de kullanabilirsiniz. Kişi başına bir cüzdan sınırı bulunmamakta. İstediğiniz kadar cüzdan oluşturabilirsiniz. Üstelik oluşturacağınız bu cüzdanlar için özel hiçbir bilginizi vermeniz de gerekmiyor. Oluşturacağınız bu sanal cüzdanlar ile para gönderebilir, para alabilir hatta alış veriş dahi yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece eklenen bitcoinler birden fazla kere kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojileri kullanarak, herkesin kullanabileceği hızlı ve son derece güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Soru 6: Bitcoin ne kadar güvenilir?

Bitcoin belirli protokollere tabidir. Bu protokoller çerçevesinde yaptığınız tüm işlemler şifrelenir. Bununla birlikte Bitcoin yapısı itibariyle çok sağlam bir işlem kayıt hafızasına sahiptir. Bilgisayarınızın hacklenmesi ve ya cüzdanınızın şifresini çaldırmanız gibi kullanıcı hataları ve ya dikkatsizliği sonucu oluşan olaylar dışında sistemin herhangi bir güvenlik sorunu yoktur. Bahsettiğimiz durum kredi kartınızı ve ya cüzdanınız kaybetmekten ve ya çaldırmaktan farksızdır. Bitcoin kriptosu gereğince aynı paranın iki kez harcanması mümkün olmamaktadır. Paranın daha öncesinde başka birisine gönderilmediği ve size ait olduğu yapılan işlem öncesinde sistem tarafından teyit edilmektedir. Böylece kontrolsüz bir şekilde, hileli yollarla Bitcoin üretip satmak mümkün olmamaktadır.

BITCOIN KULLANMANIN AVANTAJLARI

Enflasyon riski düşük: Enflasyona neden olan etkilerden biri de tedavüldeki gerçek para arzlarındaki artışlardır. Tedavüldeki para arzının fazlalaşması doğru orantılı olarak enflasyonu da arttırmaktadır. Yalnız bu sistem Bitcoin için geçerli olmamaktadır. Çünkü Bitcoin mekanizması, sonu olan bir sistemdir. Teknik tasarımı nedeniyle en fazla 21 milyon adet Bitcoin üretilebilmektedir. Bu nedenle Bitcoin’in enflasyon riski çok düşüktür.

Çökme riski düşük: Gerçek para birimlerinin çöküşü, hükümetlere bağlı yaşanmakta olan hiperenflasyonlardan kaynaklanmakta. Bitcoin sistemi ise herhangi bir hükümete bağlı olmaması nedeniyle, çökme riski yok denecek kadar azdır.

Güvenli, ucuz ve basit: PayPal ya da Kredi kartı benzeri ödeme sistemlerinin kullanıldığı klasik işlemlerde satıcı tarafından düşünülürse; alıcının parasını geri talep etmesi gerektiğinde 3. şahıs servisleri kullanması gerekiyor. Bu aşamada ise güvenlik tehlikeye girebiliyor ve bu durum karmaşık bir hale dönüşebilmekte. Bitcoin’de ise kripto parayı geri talep etme gibi bir sistemin olmaması nedeniyle bu şekilde bir güvenlik problemi da haliyle yaşanmıyor. Olaya alıcı tarafından bakacak olursak; hesaplar arası para transferi yapma ve ödeme yapma gibi işlemler çok daha güvenli ve çok daha ucuz hale geliyor. Çünkü Bitcoin teknolojisi (P2P) yani peer to peer sistemiyle; yani her hangi bir aracı olmaksızın direkt olarak eşler arası çalışıyor.

Taşıması kolay: Milyarlarca dolar tutarındaki bitcoinlerinizi küçücük bir hafıza kartında dahi taşıyabilirsiniz. Bunu nakit para ile ve ya başka bir sistem ile yapmak imkansız.

İzi sürülemez: Bitcoinlerin takip edilememesi ve ya herhangi bir iz bırakmaması dezavantajları olduğu kadar avantajları da var. Mesela Bitcoin sisteminizdeki mali durumunuzun ne kadar olduğu ya da hesabınız ile ilgili diğer bilgiler, hiç kimse tarafından bilinemez ve takip edilemez buna hükumetler de dahildir. Böyle bir durum sayesinde hükumetlerin mali kaynağınıza göz dikmesini (vergi) engellemiş olursunuz.

BITCOIN KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI

İzi sürülemez: Avantajlarından söz ettiğimiz Bitcoin’in bu özelliği tabi ki dezavantaja ve hatta tehlikeli durumlara da dönüşebilmekte. Bitcoin’in izinin sürülemez olması, suçların daha kolay işlenebilmesi anlamına gelmekte. Uyuşturucu benzeri yasal olmayan maddelerin satılması için oldukça uygun zemin hazırlıyor Bitcoin teknolojisi. Bir çok hükümetlerin Bitcoin’i bir para birimi olarak kabul etmemelerinin en büyük nedeni de budur.

Kaybetmesi kolay: Banka hesabınız başka birisi tarafından ele geçirildiğinde ya da kredi kartınızı kaybettiğinizde bankanıza ulaşarak durumu anında kurtarmanız mümkün ve hatta polisi bile devreye sokarak kaybınızı kurtarabilirsiniz. Ama Bitcoin için bunlar geçerli değil. Bitcoin sisteminde ele geçirilen bitcoinler ya da  kaybettiğiniz bitcoinler için Bitcoin cüzdanını geri almaya yönelik kullanabileceğiniz bir sistem yok. Bitcoinleri korumanın en iyi yöntemi, Bitcoinlerinizi herhangi internet bağlantısı olmayan harddisklerde saklamaktır.

Alıp satmak zor: Taşıdığı bir çok riskden nedeniyle Bitcoinleri bir ürün satın alırmış gibi alamıyorsunuz. Bitcoin satmak veya satın almak için birçok servis bulunmakta ama bunu gerçekleştirmek düşündüğünüz kadar da kolay değil. Her geçen gün daha da geliştiriliyor olmasına rağmen (Bitcoin ATM’leri açılmakta), işler gerçek para birimlerinde olduğu gibi ilerlemiyor.

Hala çok yeni: Bitcoin mekanizmasının 2008 yılında oluşturulmuş olması; yani halen yeni bir teknoloji olması, yeni Bitcoin rakipleride doğuruyor; hatta Bitcoin mekanizmasındaki büyük açıklıkları bulabilen yeni teknolojiler de geliştirilebilir.

Harcama alanı darlığı: Ödeme sisteminde Bitcoin’in kullanıldığı pek fazla yer yok. Gelişim aşamasında olsa da, şu sıralar Bitcoin sahibi olmaktaki en büyük amaç; genelde yatırım.

Değişken: Bitcoin’in değer grafiğine baktığımız  zaman herkesin düşüncesinde Bitcoin’e yatırım yapmak geçebilir ama Bitcoin değeri nasıl büyük bir hızla yükseldiyse düşme riski de bir o kadar fazla. Bu nedenle yapılacak olan yatırımların düşünerek ve dengelli yapılması gerekmektedir.

İlk gerçek bitcoin alışverişi

2010`yılında 1,000 BTC`nin değeri 0,003 dolar idi. Mayıs 2010`yılında ise ilk gerçek Bitcoin transferi gerçekleştirildi ve Florida`lı bir programcı olan Laszlo Hanyecz, 10,000 BTC harcama yaparak iki adet pizza siparişi verdi. En yüksek Bitcoin akışını ise Temmuz 2010`da MT.GOX başlatmıştır.

İlk ve tek büyük bitcoin güvenlik açığı

Yine 2010 senesinin Ağustos ayında Bitcoin sisteminde çok büyük bir açık keşfedildi, kullanıcılar bu açık satesinde Bitcoin`in ekonomik sınırlarını aşarak, sınırsız miktarda Bitcoin oluşturabilmekteydiler. Aynı ayın 15`i itibariyle bu açıktan faydalanarak 184 milyar Bitcoin oluşturulmuştu. Fakat yalnızca birkaç saat zaman sarfında durum fark edilerek bu sahte Bitcoin`lerin tamamı silindi. Bitcoin`in tarihinde bundan farklı böyle bir güvenlik açığı rasrlanmadı.

Kasım 2010`da Bitcoin`in ekonomi değeri 1 milyon doları, 2011`de ise 200 milyon doları aşarak çok hızlı bir yükseliş gösterdi. Bitcoin`i kabul eden yerler halen çok az sayıda da olsa git gide artıyordu.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *