YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Borsa Yatırım Fonu – Exchange Traded Funds (ETF) Nedir?

Editörün Seçtikleri Kripto Para

Borsa Yatırım Fonu – Exchange Traded Funds (ETF) Nedir?

Paylaş

BYF yani Borsa Yatırım Fonu ve Exchange Traded Funds ETF olarak da bildiğimiz fonlar ile ilgili öğretici bir yazı. ETF Size Nasıl Kazandırıyor? ve ETF – Borsa Yatırım Fonu İşlemleri Ne Şekilde Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu (BYF) veya dünya genelinde bildiğimiz adıyla Exchange Traded Funds (ETF), hisse senedi, tahvil bono ve emtia gibi yatırım ürünlerinin de bulunduğu herhangi bir endeksi esas alan ve bu endeks başarısını yatırımcılara aksettiren yatırım fonlarıdır.

 

Borsa yatırım fonlarını başka yatırım fonlarından farklı kılan en önemsenen fark, borsa piyasalarında aynı bir hisse senedi gibi alınıp ve de satılabiliyor olmalarıdır.

Borsa da yatırım fonları, bankalardan yada yetkili aracı kuruluşlardan seans saatleri dahilinde alınıp ve de satılabiliyor

ETF, maliyeti başka fonlara nazaran oldukça düşük olduğu için tercih edilen bir yatırım fonudur. Vade anlamında da bir sınırlaması olmadığından için uzun süreli alınıp ve satılmaları mümkündür. ETF’ler normal bir hisse senedi gibi anlık olarak borsada işlem görür ve işlem gördükleri ülkelerin borsalarında kredi teminatı olarak kabul edilebiliyor. Ödünç verilebilirliğin yanı sıra kısa ve uzun şekil almak da mümkün.

Warren Buffet gibi tanınmış yatırımcıların da Borsa Yatırım Fonlarına rağbet göstermesinin ardından ETF’lerde son senelerde müthiş bir popülerleşme yaşanmıştır. Özellikle ABD borsa piyasalarında bunu açık şekilde görebiliriz.

 

ETF Nasıl Kazandırıyor?

Örnek vermek gerekirse, Kıymetli Madenler Piyasası fiyatlarını yansıtan bir ETF düşünelim veya BIST30 endeksinde ISE Istanbul ETF‘sini düşünelim. Bu endekste fiyatlar gün boyu yüzde kaç yükseliyorsa ETF fiyatı da aynı bu şekilde yükselecektir. mesela, %1 artan bir endeks fiyatında ETF’de %1 artış gösterecektir

Burada bilinmesi gereken mühim bir noktada var. Bir ETF fiyatının belirlenmesini içerisinde bulunduğu endeks belirlemektedir.Mesela diğer ürünlerdeki gibi arz talep değil, fiyat belirlemesinde endeksler rol oynamaktadır.

ETF – Borsa Yatırım Fonu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Borsa Yatırım Fonu (ETF), yetkili banka ile aracı kurumlar aracılığıyla alınabilir Türkiye’de çoğu banka fon satışı yapmaktadır. ETF satışı yapan bankalardan fon satın alabilmeniz için yatırım hesabınızın olması yeterlidir. Eğer aracı kurumlardan alım yapmak istıyorsanız da ilgili kurumda bir hesabınızın olması yeterlidir

BIST (Borsa İstanbul), Oslo Stock Exchange, NYSE ve Deutsche Börse gibi çoğu borsada ETF alım ve satımları yapılabiliyor.

Borsa Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir?

Borsa yatırım fonlarını, aynı borsada işlem yapılan hisse senetlerine benzetebilirsiniz. Hisse senetleri ne şekilde alınıp satılıyor ise borsa yatırım fonları da seans saatleri dahilinde basit bir şekilde alınıp satılabilmektedir. Bu şekilde borsa yatırım fonları kolay bir şekilde paraya çevrilebilir.

  • İşlemlerin kolaylığı. Borsa yatırım fonları Borsa İstanbul’un da işlemlere açık bulunduğu günlerde seans saatleri içerisinde hisse senetleri ile aynı şekilde çok kolay alınıp satılabilmektedir.
  • Düşük işlem maliyeti. Borsa yatırım fonları, bütün dünyada ünlüdür ve zaman geçtikçe yayılmaya devam etmektedir. Yatırımcılar tarafından bu fonların tercih edilmesinin nedenlerinden biri de borsa yatırım fonlarının düşük  maliyetle işlem gören ürünler içerisinde bulunmasıdır.
  • Takip avantajı. Borsa yatırım fonu satın alan yatırımcılar ise, aldıkları borsa yatırım fonu hisselerinin hangi varlıklardan oluşturulduğunu kontrol ve takip edebilmektedirler.
  • Güvenlik. Yatırım yapmak isteyenler yetkili kurumlardan alım yaptığı süre içerisinde, diğer yatırım fonlarında olduğu gibi borsa yatırım fonları da Takasbank’ta gizlendiğinden güvenlidir.
  • Sürdürülebilir takip. Borsa yatırım fonlarının Borsa İstanbul işlem saatleri dahilinde 15 saniyelik süreler içerisinde gösterge sınıfında net aktif değerleri devamlı bir şekilde açıklanmaktadır. Bu bağlamda yatırımcılar farklılık gösterecek piyasa şartlarında  ve hisse senedi değerlerinin, fonun net aktif değerini hangi oranlarda etkilediğini takip edebilmektedirler.

Blockchain ETF Nedir?

Bitcoin ETF Nedir sorusunu cevabını vermeden  önce Blockchain ETF’nin ne olduğuna göz atalım

Daha büyük bir Bitcoin ETF görmememize rağmen, pazara girmeyi başaran birkaç “Blockchain ETF” var.

Bununla beraber, dikkat etmemiz gereken bir fark, “Blockchain ETF” olarak isimlendirilenlerin gerçek blockchain kaideli  kripto para veya alt-kodlara yatırım yapmaması, bunun yerine blockchain teknolojisine dahil olmuş şirketlere, firmanın blockchain teknolojisiyle yeni temeller oluşturması yada  blok uygulama teknolojisini temel uygulamalarına tanıtan eski bir firma olmasından ayrı olarak yatırım yapmalarıdır.

Blockchain ETF’lerinin, Bitcoin’in piyasadaki hareketliliğini net takip etmediği ve bunun dışında şirketlerin başarısına yatırım yaptığı göz önünde bulundurulduğunda, Bitcoin ETF’lere kıyasla fazla dengeli bir yatırım şekli olduğu görülüyor.

Peki, Bitcoin ETF Nedir?

Yukarıda EFT ve Blockchain EFT’ nin ne olduklarını anlattıktan sonra şimdi Bitcoin ETF Nedir sorusuna geldi.

Birkaç tane Bitcoin ETF tavsiye edilmiş olsa da, daha ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kabul edilen birini görmemiz gerekiyor.

Genel itibari ile bir Bitcoin ETF reel bir Bitcoin miktarını satın alacak ve de bu fonları hissedarlara dağıtılacak olan hisse senetlerine dağıtacaktır.

Birçok tavsiye edilen  Bitcoin ETF’si, Bitcoin’in fiyatının, kripto para birimi değişimleri listelenen Bitcoin fiyatından daha cok, Vadeli İşlemler sözleşmeleri vasıtasıyla takip edilmesini önermiştir.Başka teklifler, zamanla, Bitcoin’in fiyatını diğer endeksler aracılığıyla takip etme önerisini de davet edebilir.

Yazım esnasında SEC, likidite ve değerlemelerle ilgili konularda verilen Bitcoin ETF’lerinin tavsiyelerini kabul etmedi. Esasında, SEC, Bitcoin Vadeli İşlemleri sözleşmelerinde likiditesinin ve işlem hacimlerinin Bitcoin Vadeli İşlemleri sözleşmelerinin kendileri için Bitcoin ve kripto para birimi değişikliklerinde spot fiyatları takip ettiği düşünülurse bir Bitcoin fiyat göstergesi olarak hizmet edemeyecek kadar alçak olduğunu iddia etmiştir.

Şimdi bu yazımızda Bitcoin ETF Nedir sorusuna cevap bulmaya çalışırken ETF’ nin ve Blockchain EFT’ nin ne olduğunu ve Bitcoin ETF ile aralarındaki farkı anlatmaya çalıştık.

Bitcoin ETF açısından neden önemli?

CBOE’nin CEO’su Edward Tilly yaptığı bir röportajda, vadeli işlemlerden elde etmek istedikleri bilgiler doğrultusunda bitcoinin ETF olarak işlem görebilmesinin önünü açmaya çalışacaklarını anlatıyor. Siz de tahmin edersiniz ki bu gibi durumda SEC’in onay vermesi gerekiyor.

Edward Tilly’nin ETF’ye dikkat çekmesinin iki önemli sebebi olduğu açıklanıyor. İlki tabii ki para. Amerika’da ETF varlıkları 500 milyar dolar artış göstererek 5.3 trilyon dolara varmış durumda. Bitcoin bir ETF olarak işlem görürse bir çok bireysel yatırımcının dikkatini çekebilir ve teknik olarak bitcoini satın almak, güvenliği sağlamak gibi ayrıntılarla uğraşmadan işlem yapabilirler.

En önemli neden olarak ise kripto para dünyasıyla birlikte oluşmaya başlayan yeni bir varlık endüstrisi. Bitcoin çığır açan ve lider olabilir fakat piyasa değeri 500 milyar dolara yaklaşan bir varlık kategorisinden bahsediyoruz. Bitcoin ETF olarak kabul edilirse arkası da gelecektir.

SEC tarafından daha önce kabul edilmeyen bir ETF isteğinin  bulunduğunu da hatırlatmakta fayda vardır. 2017 senesi başlarında CBOE ve Winklevoss kardeşler tarafından yapılan başvuru isteği, SEC tarafından reddedildi.

2018 senesi ile birlikte bitcoinden sonra öteki kripto paraların da vadeli işlemlere kabul edilebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca yine 2018 senesi içerisinde bitcoin ETF olarak kabul edilebilir.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *