YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Çifte Maaş Son Durum! İşsize Çifte Maaş Detayları Açıklandı!

Bireysel Finans

Çifte Maaş Son Durum! İşsize Çifte Maaş Detayları Açıklandı!

Paylaş

Türkiye de işsiz olanlara on aya kadar işsizlik maaşı verilirken, dileyenler  bu zaman zarfında meslek kurslarına gidip günlük verilen ödemeden de yararlanabiliyor.

 

Özellikle salgın döneminde alınan önlemler ile istihdamın önünü açmaya yönelik birçok teşvik ve uygulama devreye sokuldu. Kısa çalışma ödeneğinden nakit ücret yardımı, işe geri dönüş isteklerine kadar birçok uygulama ile hem işsizlik önlendi, hem de istihdam korundu. Böylece işsizler için birçok düzenleme söz konusu .

On ay maaş: İşsizler belirli prim koşullarını hazırladıktan sonra, çalışma zamanlarına göre on aya kadar zamanla maaş alabiliyor. Bu maaştan yalnızca damga vergisi kesiliyor. Bu sene için işi olmayanlara aylık en az  1.431 lira, en fazla 2.862lira ödeniyor.

İşbaşı Eğitim Ve Harçlık: İŞKUR’a kayıt yaptıran işi olmayan vatandaşlarımız  işbaşı eğitim programlarına katılabiliyor.

İşbaşı eğitim programları haftada kırk beş saat, ayda yirmi altı gün olarak yapılıyor. İş arama durumundaki insanlar için günlük olarak 108,68lira, öğrenciler için 81,51lira, işsizlik ödeneği alanlar 54,34lira  zorunlu gider ödemesi yapılıyor.

 

İşte Anne Projesi: İşte Anne Projesi boyutunda 0-15 yaş arasında çocuk sahibi olan, İş Kulübü etkinliklerinden yararlanan ve sonrasında işbaşı eğitim programlarına katılım sağlayan  bayanlara günlük 95lira zorunlu gider ödemesi yapılıyor.

Danışmanlık Hizmeti: İŞKUR işi olmayanlara danışmanlık yardımı veriyor. İş ve meslek danışmanları işi olmayanların istihdamı için yardım sağlıyor. Bunun için ek bir ücret alınmıyor.

Annelere 400 lira Kreş Yardımı:

İmalat sektöründeki mesleklerde düzenleme yapılacak olan işbaşı eğitim programlarına katılım gösteren bayanların bakmakla zorunlu oldukları 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım yardımı ödemesi yapılıyor.

– Sağlık Primleri Ödeniyor: İşsizlik ödeneği alan veya işbaşı eğitim programlarına katılım gösteren işsizlerin iş kazası ya da meslek hastalığı sigortası ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanmaktadır. Yani bu zaman zarfında işsizin kendisi ve bakmakla zorunlu  olduğu eşi ve çocukları sağlık hizmetlerinden diğer sigortalılar gibi ücret ödemeden faydalanabiliyor.

– Meslek Eğitim Kursu: Kuruma kayıtlı işsizler, on beş yaşını doldurmak, eğitim görecekleri meslek için uygun özelliklere sahip olmak, işverenin aradığı özel koşulları taşımak koşulu ile açılacak kurslara katılıp tekrar yeni bir meslek ediniyor. Kurslar, günlük en az beş, en fazla sekiz saat ve haftada altı günü geçmemek şartıyla en az otuz, en fazla kırk saat olabiliyor.

-Ödeme Yapılıyor: Meslek eğitim kurslarına katılım gösteren insanlara, kurslara  katıldıkları gün üzerinden; Sanayi alanındaki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılım gösterenlere günlük 60 lira zorunlu gider ödemesi, Geleneksel olan mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılım gösterenlere günlük 40 lira zorunlu gider ödemesi, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılım gösterenlere günlük 30 lira zorunlu gider ödemesi yapılıyor.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *