YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Ev Hanımlarına En Uygun Kredi Veren Bankalar

Güncel Krediler

Ev Hanımlarına En Uygun Kredi Veren Bankalar

Paylaş

Günümüzde artık kredi almak oldukça kolaylaştı ve özellikle çalışmayan ev hanımlarına da kredi veren bankalar son yıllarda oldukça yoğunluktadır. Biz her ne kadar çalışmayan, ev hanımlarına en uygun kredi ifadesini kullanıyor olsak da çalışmıyor olmanız, öğrenci olmanız yada gelirinizin olmaması bankalar tarafından “gelir belgesi olmayan tüketiciler” şeklinde tanımlanmaktadır. Bu nedenle yapacağınız kredi başvuruları da “ihtiyaç kredisi” sınıfı altında değerlendiriliyor.

 

Gelir belgelemeyen, işsizler ve çoğu zaman ev hanımları nasıl kredi alabilecekleri konusunda çok fazla soru sormaktadır. Bu sebeple bu makaleyi size yol göstermek amacıyla yayınlıyoruz.

Makaleyi sonuna kadar okuduğunuz takdirde aklınızdaki “hangi bankadan ve nasıl kredi alabilirim?” sorusuna cevap bulabileceğinizi düşünüyoruz. Makalemizde ev hanımlarının kredi almaları için gerekli şartları, kredi başvurusu yapıldığında izlenmesi gereken adımları size birkaç alt başlık da anlatacağız. Umarız ki siz değerli ev hanımları için faydalı bir yazı olur.

Çalışmayan ev hanımlarına kredi verilir mi?

En çok sorulan sorudan başlayalım; bankalar tarafında gelir belgeleyemeyen ev hanımlarına kredi verilir mi? Bu sorunun çok net bir cevabı var. Tabii ki Evet, çalışmayan ev hanımları aşağıda bahsettiğimiz şartları sağladıkları takdirde kredi bankahlardan kredi alabilirler.

Bankalar ev hanımlarının yapacağı kredi başvurusunu ev hanımı olarak değil, çalışmayan şahıs olarak değerlendirmektedirler ve başvuru sırasında herhangi bir işe sahip olsalar da olmasalar da kredi başvurusu yapan tüm şahısların kredi notu değerlendirilir.

 

Diğelim ki, kredi başvurunuz için bankalar ilk önce kredi notunuza bakacak ve kredi notu sonucu üzerinden ön değerlendirme de bulunacaklar.

Bu durumda detaylardan fazla bahsetmeden kredi notunun ne olduğu hakkında kısaca bilgi verelim. Kredi notu, daha önce bankalardan kredi kartı veya herhangi bir kredi ürünü kullandıysanız, tarafınıza oluşturulan bir banka referans puanıdır. Bu notu etkileyen en büyük faktörlerin başında daha önce yaptığınız kredi ödemelerinin ne kadar düzenli veya düzensiz yapılmış olmasıdır.. İster kredi kartı, isterseniz de herhangi bir kredi kullanmış veya kullanıyor olun, hangi bankadan kullanmış olduğunu fark etmez her banka bu notu, yani ödeme performanslarını görebilmektedir. Eğer yaptığınız ödemeler düzenliyse kredi notunuz da yüksek olacaktır ama eğer ödemeleriniz düzensiz ise kredi notunuz da düşük olacaktır.

Daha önce yaptığım kredi ödemeleri bana ne avantaj sağlıyor?

Kredi notunuz eğer yüksekse mesela, en az 1500 ve daha üzerindeyse aşağıda bahsedeceğimiz diğer koşulları sağlamıyor olsanız bile büyük olasılıkla bankalardan kredi alabilmeniz mümkün. Kredi notları, büyük ölçüde sizin ödeme performansınızı yansıttığından dolayı ödemeleri düzenli olan tüketicilerin kredi notu da yüksek oluyor ve böyle durumlar da bankalara güven veriyor.

Kredi notu hesaplamalarında ödeme performansının önemi kadar mevcut borç, finansal varlıklarınız ve yeni kredi açılışlarının da özellikle önem arz ettiğinden bahsetmemiz gerekir.

Bunlara rağmen kredi notunuz düşük olsa dahi kredi alabilmeniz için farklı seçeneklerde bulunmaktadır.

Çalışmayan ev hanımlarının kredi başvurusu için gerekli şartlar nelerdir?

Ev hanımlarına kredi veren bankalar da ilk değerlendirme kriterinin başında kredi notu performansınızın olduğunu söyledik ama daha önce bankalar gibi finansal herhangi bir kuruluşlardan kredi kartı veya herhangi bir kredi türü ürün kullanmayan bireylerin kredi notu hesaplanmamış olmakta. Ya da bu finansal ürünlerden biri kullanılmış olsa dahi düzensiz ödemeler sonucunda kredi not performansı düşük olabiliyor.

Tabi ki bankaların kredi başvuruları esnasında tek değerlendirme kriteri kredi notu olmuyor. Aşağıda belirttiğimiz yollardan her biri kredi başvurusu sırasında bankalar tarafından sizin için olumlu bir kriter olarak değerlendirilmektedir. Aşağıda bahsi geçen kriterlerden birini yada birkaçını sağlıyorsanız başvurunuzda avantaj sağlayabilirsiniz.

Bu sebeple başvurlarınız esnasında bankaların sizden talep ettiği aşağıdaki diğer şartları lütfen inceleyin.

#1 – Emekli aylığı. Babanızdan yada annenizden kalan bir emekli aylığı alıyorsanız, bu tarz ödemeler sizin için düzenli gelir olarak görüldüğü için emekli aylığı almak da olumlu bir kriterdir olmaktadır ve bankalar da gelir olarak kabul edilir.

#2 – Ek gelir. Herhangi bir iş yeri yada evden düzenli kira geliri elde ediyorsanız yada evinizde çalışarak belirli bir kazanç elde ediyorsanız bankalar ev hanımlarına kredi verme sırasında bu kriteri de göz önünde bulundurmaktadır. Kredi almak için aylık binlerce türk lira geliriniz olması zorunlu değil. Mesela, bankaya başvuru yapacağınız kredi miktarının aylık taksiti 600 lira ise ve sizinde aylık 600 ya da daha üzerinde ek gelir kazancınız varsa başvuru değerlendirmelerinde size avantaj sağlayacaktır.

#3 – Finansal varlıklar. Bankalarda hali hazırda bulunan finansal varlıklarınız (Dolar-TL ve Altın vs. hesapları) da başvurularınızın değerlendirilmesi sırasında sizin için olumlu bir etki bırakır. Örneğin, yatırım hesabı yada birikim hesaplarınız var ise hesaplarınızda yer alan bu finansal varlıklar size bir çeşit garantörlük eder ve aynı zamanda mevduat faiz geliri de elde ediyorsanız bu da kredi alabilmenizi olumlu yönde etkiler.

#4 – İpotek. İş dünyasında oldukça kullanılan fakat bireysel tüketiciler tarafından pek tercih edilmiyor olsa da yine de okuyucularımıza belirtmekte fayda var. Eğer ki arazi, arsa, işyeri ve konut gibi gayrimenkul sahibiyseniz; taşınmazınızı ipotek ederek de kredi almanız mümkün.

#5– Kefil. Çalışmayan yada gelir elde etmeyen bir ev hanımıysanız son seçeneğiniz finansal durumunda herhangi bir sorun bulunmayan bir kefil bulabilmektir. Kredi için bulacağınız kefil, yukarıdaki kriterlerin en az birini yada bir kaçını karşılıyor olması zorunludur.

Bankalar nezdinde eğer kredi notunuz olumsuz ise kredi başvurusu esnasında bankaların gerekli şartları bu yönlerde olacaktır.

Daha açık bir ifade de belirtmemiz gerekise, bankalar sizin şahsınıza kredi daha yalın bir anlamda ise borç para verecekler. Elbette ki verecekleri bu borç paranın ödenebileceğinden de emin olmak istiyorlar. Bankalar genel itibariyle her ne kadar kredi kullandırmak isteseler de son senelerde kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısındaki ciddi artış dolayısıyla yasal kısıtlamalarla da karşı kaşıya kalmaktadırlar. Mesela, bugün kullandığı kredi kartının limitini artırmak isteyen çalışan bir vatandaş dahi maaşının sadece birkaç katına kadar limitini artırabilmektedir ve bu durum kredi kartı bulunduğu bütün bankaların kredi kartı limitleri değerlendirilerek yapılır.

Ev hanımları bankalara kredi başvurusu yaparken nelere dikkat etmeli?

İlk önce ev hanımı ifadesini tamamen unutun ve kendinizi sadece çalışmayan bir birey olarak değerlendirin. Kredi puanınızın olmaması yada düşük olması durumunda bankadan kredi alman sizin için en baştan dezavantaj olacaktır. Bu nedenle başvuru için gerekli şartlar başlığında sizin için belirttiğimiz; finansal varlık, ek gelir ve kefil gibi alternatif çözümlere sahip olup olmadığınızı düşünmelisiniz. Bu konuyu değerlendirmemiz gerekirse, bu bahsedilen şartlardan bir veya birkaçına sahip olmanız durumunda başvurunuz olumlu etkilenecektir.

Ayrıca kredi tutarı seçimi yaparken mutlaka mantıklı hareket etmelisiniz. Gerekli başvuru şartlarının sağlanmadığı durumlarda 50 bin TL, 70 bin TL gibi oldukça yüksek rakamlarda kredi alamayacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. Mesela, aylık düzenli olarak gelir elde eden bir şahsın bankalara kredi başvurusu yapabileceği tutarın aylık taksitleri kendi aylık gelirini geçemez. Bu kurallarıda göz önünde tutarak akla daha uygun bir kredi tutarı belirlemenizde fayda var.

Hangi bankalar çalışmaya ev hanımlarına kredi veriyor?

Bankalar için gerekli şartları sağladığınız durumda Türkiye’deki tüm bankalar kredi başvurunuzu aynı şartlar çerçevesinde değerlendirecektir. Bu esnada size bir tüyo vermemiz gerekirse; az da olsa hesap hareketliliğinizin olduğu ve sık olarak çalıştığınız bir banka var ise, kredi başvurunuzu ilk önce bu bankalardan birine yapmaya çalışmanız doğru olacaktır. Bankalar genellikle kendi müşterilerine daha olumlu yaklaşmaktadırlar.

Son senelerde dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de internet bankacılığı oldukça gelişmeye başladı. Birçok banka artık internet bankacılığı üzerinden de kredi başvurusu alıyor ve tutarı düşük banka kredileri evrak ihtiyacı olmadan ön onay sonrasında dakikalar içerisinde şahsın müşteri hesabına parayı aktarılabiliyor. Bu sebeple bu bankacılık ürünlerini de kullanarak başvuru yapmanız daha doğru olacaktır. Bu tarz da başvuru yapabileceğiniz bankacılık ürünlerinden bir kısmından da özetle sizlere bahsedelim:

#1 – Enpara. Finansbank’ın, internet bankacılık ürünü Enpara, şubesi bulunmaması nedeniyle tüm finansal bankacılık işlemlerini internet ve finansbank ATM’leri üzerinden gerçekleştirmeniz gereken bir hizmettir. Banka kredi başvuruları da aynı şekilde sadece internetten gerçekleştirilir. Enpara ile mesela, 4000 TL tutarında tamamen masrafsız bir şekilde kredi alabilmeniz mümkündür.

#2 – İş Bankası. Anında Kredi hizmeti sayesinde internet üzerinden direkt kredi veren bankalardan bir diğeri olan İş Bankası’ndan da kredi başvurusu yapabilmeniz mümkün olacaktır.

#3 – CEPTETEB. Bir diğer internet bankacılık ürünü ise TEB’in CEPTETEB ürünü de tüm bankacılık işlemlerinizi internet ortamı içerisinde yapmanızı sağlar. 1000 TL’den başlayarak 15.000 TL’ye kadar kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar içerisinde Ziraat Bankası, Garanti Bankası, DenizBank yada VakıfBank gibi bir çok bankayı da dahil edebilirsiniz. Asıl önemli olan kredi için gerekli şartlara sahip olunmasıdır. Bu şartları sağladığınız durumda kredi başvurusu yapabilir ve onay da alabilirsiniz.

Kredi alırken genel itibariyle istenen evraklar nelerdir?

Aşağıdaki belgelerden sizlere uygun olanlarını kredi başvuru esnasında getirmeniz gerekmektedir.

  • Gelir belgesi, eğer düzenli maaşı yoksa (kira gelir belgesi)
  • Emekli ise emekli hesap cüzdanı,
  • Eğer çiftçi ise Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi,
  • Lakin düzenli geliriniz yok ise eşinizin maaş bordrosu,
  • Nüfus belgesi ve ikametgah belgesi,
  • En son ödenen 3 aylık fatura örneği,
  • İpotek ederek almayı düşünüyorsanız, İpotek edeceğiniz ev,arsa,araç belgeleri,

Ayrıca, eğer kredi notunuz çok düşükse 6-7 ay gibi bir süre içerisinde güven sağlayarak başvuru yapmanız daha uygun olur.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *