YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun Görevinde Yapılan Değişiklik İle Savunmasız Ceza Kesilecek

Ekonomi

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun Görevinde Yapılan Değişiklik İle Savunmasız Ceza Kesilecek

Paylaş

Temel ihtiyaç ürünlerinde yüksek fiyat artışı yaşandığı bu dönemlerde, aşırı fiyat yükselişlerini denetleyen, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun görevinde önemli bir değişiklik yapıldı. Bundan böyle yapılan değişiklikle, kurulun perakende işletmeleri, tedarikçi ve üretici işletmelerine savunma istemeye gerek duymadan idari para cezası verilebilecek.

 

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu’nun görevinde değişiklik

28.05.2020 tarihli Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, kurulun perakende işletmeleri, tedarikçi ve üretici işletmelerinin savunmaları istenmeden idari para cezaları verilebilecek.

Kurul’un görev tanımı, yönetmeliğin 7’nci maddesinde yapılan değişiklikle artık ‘gerekli hallerde’ savunma alınacağı hükme bağlandı. Yönetmeliğin eski halinde ise görev, “denetim ve incelemelere ilişkin perakende işletmeleri, tedarikçi ve üretici işletmelerinin savunmasını almak” olarak tanımlanıyordu.

Yapılan bir diğer önemli değişiklik de idari para cezası verilmeden önce işletmenin savunmasının alınma zorunluluğu kaldırıldı. Yönetmelikte bulunan savunma alınmadan para cezası uygulanamayacağına ilişkin hüküm artık yer almazken, savunma için verilen süre ise 7 güne düşürüldü. Eski süre ise 10 gündü.

Yönetmelik maddesindeki eski halinde “işletmelere 10 günden az olmamak üzere savunma süresi verilir” yazarken, bundan böyle 7 günden az olmamak üzere savunma için süre verilebileceği hükmü yer almakta.

 

Ayrıca yönetmelik maddesinde artık “perakende işletmeleri, tedarikçi ve üretici savunması alınmadan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından idari para cezası kararı alınamaz ve uygulanamaz” hükmü de yürürlükten kaldırıldı.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *