YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

İzmir Tarihinin En Büyük Kentsel Dönüşümü 7 Bölgede ve Rezerv Alanlarda 3 Bin Konut İle Başlıyor!

Ekonomi

İzmir Tarihinin En Büyük Kentsel Dönüşümü 7 Bölgede ve Rezerv Alanlarda 3 Bin Konut İle Başlıyor!

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı, 30.10. 2020’de İzmir’de meydana gelen 6.6 şiddetindeki depremin sonrasında şehirdeki en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını başlattıklarını söyledi.Murat Kurum, TOKİ’nin şehirde devam ettirdiği çalışmalar hakkında “İzmir’de yedi farklı bölgedeki bin dörtyüz kırk dört konut ve 208 dükkânın yanında Bayraklı’da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki saklı inşaat alanımızda 1. etapta yapacağımız 3 bin konutumuzun temellerini çok yakında atıyoruz” dedi. İzmir de depremin ardından şehirde devam eden dönüşüm çalışmalarını anlatan Bakan Kurum,  depremin ilk olduğu andan itibaren vatandaşların her zaman  yanında ve onlarla birlikte  olduklarını, yaralarını sardıklarını söyledi. Depremin hemen sonrasında AFAD, UMKE, Kızılay ve  yerel yönetimler diğer bütün kurumlarla beraber devlet olarak her zaman yanlarında olduklarını belirten Kurum, ” En kısa zaman zarfında arama kurtarma çalışmalarımızı, on gün içerisinde de hasar tespit çalışmalarımızı ve planlamalarımızı bitirmiştik.Tekrar binalarımızı ayrı ayrı dolaşarak, İzmirli halkımızın, isteklerini, dinledik ve özellikle depremzede küçüklerimizin geleceğiyle alakalı kararları beraber aldık” dedi.

 

Bu Dönüşüm İzmir Tarihinin En Büyük Kentsel Dönüşümü!

Murat Kurum, depremin hemen ardında İzmir’i tekrardan imar ve inşa etmek amacıyla çalışmalara başladıklarını söyleyerek, “İzmirli milletimizin hayatlarının normale rutinine dönmesi için gece gündüz çok çalıştık. İzmir şu ana kadar  tarihinin en büyük kentsel dönüşüm, deprem dönüşümü seferberliğini başlattık” şeklinde konuştu.Gerçekleşen depremde hasar gören ve yıkılan binaların olduğunu yetmiş beş bin metrekarelik yedi farklı bölgede merkezinde dönüşüm çalışmalarına başladıklarını bildiren Bakan Kurum, depremden en fazla  Bayraklı’daki Adalet Mahallesi, Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallelerinin etkilendiğini belirtti.
Kurum şunları söyledi: “TOKİ Başkanlığımız ile İzmir’de yedi farklı bölgedeki 1 444 konut ve 208 dükkanın yanında Bayraklı’da üç milyon sekiyüz bin metrekare büyüklüğündeki ihtiyatlı yapı bölgemizde ilk etapta yapacağımız üç bin konutun temellerini atmaya başlıyoruz. Yapılan yaklaşık beş bin deprem ve kentsel dönüşüm binamızın kültürel ve sosyal bölümler, yeşil bölümler, okul, cami gibi sosyal donanımlarıyla  sene sonuna kadar halkımıza teslim etmiş olacağız.”

İzmir Kentsel Dönüşümü İçin Bügüne Kadar Yapılanlar

  • Yedi bölgede bin 444 konut, 208 dükkan, Bayraklı Mahallesinde üç bin konutun temeli atmaya hazır duruma geldi.
  • Beş bin deprem ve kentsel dönüşüm binası dokuz ayda teslim edilecek.
  • Depremin sonrasında İzmir’e on beş milyon lira kira ve boşaltma yardımı yapıldı.
Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *