YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği 200 Bin Lira Oldu!

Ekonomi

Kentsel Dönüşüm Kredi Desteği 200 Bin Lira Oldu!

Paylaş

Bakanlar Kurulu kentsel dönüşüm için yeni bir atılım daha yaptı. Evlerini dönüştürmek isteyenler için kredi yardımı 125 bin liradan 200 bin liraya yükseltildi. Bina sağlamlaştırma ve toplam kredi desteğiyle beraber limitler % 60 oranında arttı. Ev yada işyerini dönüştürmek isteyenler yardımlara 1 sene içinde başvurabilir.

 

Ülke genelinde 6.7 milyon risk durumunda yapıyı hemen  dönüştürmek için işe koyulan Bakanlar Kurulu, yeniden bir atılım daha yaptı. Evlerini dönüştürmek isteyen insanlara tanınan uygun maliyetli kredi yardımı artırıldı. 6306 Sayılı Kanun boyutunda Hak Sahiplerince Bankalardan Kullanılacak Kredilere Sağlanacak Faiz yardımına ait kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı dün itibariyle Resmi Gazetede yayımlandı.

Kentsel Dönüşüm İle Her Yıl 300 Bin Konut Dönüştürme Hedefi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüteceği karara göre, hak sahipliği değerinde yardım sağlanacak kredi anapara tutarı için en üst limit sağlamlaştırma  kredisinde 50 bin liradan 80 bin liraya, konut yapım, bina edindirme, iş yeri yapım ve iş yeri edindirme kredileri ise 125 binden 200 bin lira yukarı çekildi. Hak sahipleri adına faiz yardımı sağlanacak toplam kredi tutarı da 625 bin liradan 1 milyon liraya yükseltildi. Böylelikle bütün çeşitlerde yüzde 60 oranında kredi yardımı artışı görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Türkiye genelinde her sene 300 bin konutu değiştirme amacıyla çalıştıklarını vurgulayarak, “Kentsel dönüşümü daha da hızlandıracak, vatandaşlarımıza ekonomik rahatlık getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik, binalarını kentsel dönüşüm boyutunda yenileyen vatandaşlarımız için kredi miktarlarını çoğalttık” dedi. Murat Kurum, bugüne dek verilen faiz yardımının147 milyon 998 bin lira olduğunu söyleyerek, “Türkiye de  toplamda 4 milyar 565 milyon lira kira desteği yaptık. Damga vergisi, noter harcı gibi vergi harç ve ücretlerden serbestlik de sağladık. Toplam 16 milyar TL kaynak kullandık” dedi.

Kentsel Dönüşümde Faiz Desteği

Krediye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 0.40 puana kadar yardım veriyor. Desteğin değeri binanın enerji verimliliğine göre de farklılık gösterebiliyor. Faiz yardımlı konut kredileri için vade en fazla 10 yıl,şahsi işyeri kredilerinde 7 yıl olarak uygulanmaktadır. Konutunu veya işyerini kendi imkânları dahilinde  dönüştürmek isteyenlere ‘Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’ndan karşılanmak üzere faiz yardımı veriliyor. Fakat kira ve faiz yardımı birlikte kullanılamıyor.

 

Tahliyenin Ardından 1 Yıl İçinde Başvuru Yapılmalı

Ev veya işyerini dönüştürmek amaçlayanların, destekten yararlanabilmesi için gayrimenkulün riskli bölgede bulunması yada riskli yapı olduğunun raporlarla tespit edilmesi ve yapının boşaltılmış olması gerekmektedir. Hak sahipleri tahliye sonrasında 1 senede bankalara kredi başvurusu yapabiliyorlar.

Evini Dönüştürene KDV İndirimi! Kentsel Dönüşümde KDV yüzde 18 yerine yüzde 1 oldu!

2012’den beri 1.5 milyon binanın dönüşümü yapıldı.Yurt genelinde, sahada yatırım miktarı 81 milyar olan 272 bin 261 sosyal ve kentsel dönüşüm konutunun inşaatı devam ediyor. Bir sene de toplam bedeli 25 milyar lira olan 80 bin konutluk değişim ve sosyal konut projesine başlanacak. Kentsel değişim sürecini hızlandırmak için diğer mühim adım ise geçen ay atıldı. Yeni düzenlemeye göre konutunu dönüştüren vatandaş yüzde 18 değil yüzde 1 KDV ödeyecek.

Etiketler

Bunları da beğenebilirsin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *