YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Özel Okul Ücretleri İçin Emsal Karar!

Ekonomi Gündem

Özel Okul Ücretleri İçin Emsal Karar!

Paylaş

İzmir Tüketici Hakem Heyeti, Covit-19 salgını nedeniyle özel okul ücretlerinin veliye kısmen geri iadesine karar verdi.
İzmir İl Tüketici Hakem Heyeti,herhangi bir velinin pandemi sebeiyle hizmetin sözleşmede anlatıldığı durumda verilemediği şartıyla özel okul ile ilgili yaptığı başvuru üzerine, eğitim ücretinin kısmen geri iadesinin kararına vardı.

 

Şehirde çocuğu özel okula devam etmekte olan İ.A, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde okul ile 29 bin lira bedelli eğitim sözleşmesi imzaladığı fakat salgın sebebiyle  belirtilen koşullarda hizmet alamadığı gerekçesiyle İl Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulundu.

İ.A, yaptığı başvurusunda 10 bin 242 lira 9 kuruşluk eğitim ve de yemek ücretinin kendine geri iadesini istedi.

Özel Okul Ücretleri İçin Emsal Karar!

Heyet, tarafların savunmalarını aldıktan sonra, başvuru sahibinin isteğinin kısmen de olsa kabulüne ve 4 bin 369 lira 62 kuruşun geri verilmesine karar verdi.

Ücret İadesi Kararı İle Tüketicinin Mağduriyeti Giderildi

Tüketiciyi Koruma Derneği  İzmir Şubesi Başkanı Cevdet Uçan, AA muhabirine, heyetin ayrıntılı inceleme sonucu, pandemi sebebiyle eğitimin altmış gün süre kadar uzaktan online şekilde verilebildiğini söyledi, buna göre hesaplama yapıldığını ifade etti.

 

Tüketiciyi Koruma Derneği’nin İzmir Şubesi Başkanı Cevdet Uçan, şunları söyledi:

“Heyet, covid-19 pandemisi sebebiyle eğitim hizmetleri bakımından kısmı ifade yoksunluğu olduğunu ve maliyette yüzde 36,71 azalma bulunduğunu belirlemiş, 60 günlük eğitim hizmetine denk gelen meblağın geri iadesine karar vermiştir. Derneğimizin görüşü de bu şekildeydi. İzmir İl Tüketici Hakem Heyeti,  verdiği bu kararıyla tüketicilerin mağdur olmalarını gidermiştir.”

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *