YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Sakıp Sabancı’nın Başarılarla Dolu Ömrünün Kısa Hikayesi

İş Dünyası

Sakıp Sabancı’nın Başarılarla Dolu Ömrünün Kısa Hikayesi

Paylaş

Onun serveti çok sıfırlıydı fakat gönlü servetinden çok daha büyüktü. Türkiye onu Sakıp Ağa olarak sevdi. Duayen iş adamı Sakıp Sabancı’nın bir çok unutulmaz sözü hala aklımızdadır bunlardan biri de “Dünyanın sizin etrafınızda kurulduğunu sanmayın” sözüydü adete kendisinden çok başkalarını önemsediğini anlatırdı. Türkiye’nin duayen iş insanlarından Sakıp Sabancı’nın aramızdan ayrılışının üzerinden 14. yıl geçti. İşte Sakıp Sabancı’nın başarılarla dolu ömrünün kısa hikayesi.

 

Sakıp Ağa, 7 Nisan 1933 tarihinde Kayseri’nin Akçakaya köyünde, dünyaya geldi ve Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı’nın 6 çocuğundan ikincisiydi. 1921 yılında Sabancı ailesi Adana’ya göç etti.

1944 yılında yaşadığı mahalledeki İsmet İnönü İlk Öğretim Okul’unda eğitimini tamamlayan Sakıp Sabancı, sonrasında Adana’da o zamanlar da İkinci Orta Okul diye bilinen okulda eğitimine devam etti. Adana Erkek Lisesi’nden sağlık problemleri nedeniyle ayrılmak zorunda kalması iş hayatına erken atılmasına sebep oldu.

Sakıp Sabancı’nın Başarılarla Dolu Ömründen Kesitler

  • 1957’de, 24 yaşındayken teyzesinin Adana BOSSA fabrikasının bahçesinde bir düğünle, 22 yaşındaki teyzekızı Türkan Civelek ile evlendi.
  • Çiftin 47 yıl süren mutlu evliliği, 1964’te Dilek Sabancı, 1970 yılında Metin Sabancı ve 1973’de Sevil Sabancı’nin doğumuyla perçinlendi.
  • Hacı Ömer Sabancı’nın ve 1979 yılında annesi Sadıka Sabancı’nın vefatı ile 1996 yılında kardeşi Özdemir Sabancı’nın Sabancı Holding’de suikast sonucu hayatını kaybetti. 1998 yılında kardeşi Hacı Sabancı akciğer kanserine yeni düştü.
  • 1967-2004 yıllarında Honding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptı.
  • 1964 yılından itibaren, 25 yıl süreyle Adana ve Kocaeli Sanayi Odaları, Türkiye Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği üyeliği ve başkanlığı yaptı. Muhtelif vakıflarda çeşitli zamanlarda görevler üstlendi.
  • 1986 yılında Türk Sanayicileri ve işadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Sakıp Sabancı 1987-1990 yılları arasında Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı’nı yaptı.
  • 10 Nisan 2004 tarihinde sabah saat 5.55 civarlarında tedavi gördüğü Amerikan hastanesinde şiddetli akciğer iltihabından vefat etti.

Pamuk işçisi Hacı Ömer’in oğlu olmakla hep iftihar eden, mütevazi kişiliği, renkli ve kendine has üslubu ile tüm Türkiye’nin sevgilisi olan Sakıp Sabancı’nın hayatta belki de tek üzüntü kaynağı oğlu Metin’di.

Sakıp Sabancı çok sayıda güzel söz ve anıyla aramızdan ayrıldı.

 

 Otomobil üretiyorum ama oğlum binemiyor.

açıklamasını da içeren röportajı ise içlerinde en duygusal olanıydı.

Sakıp-Türkan Sabancı çiftinin 1970 senesinde ise bir oğulları doğdu. Metin adı verilen bu çocuk ise spastik felçliydi. Sakıp Sabancı, bir röportajında o zamanları anlatırken,

Aile içi evliliklerin çocuklar üzerinde ne denli kötü etkileri olabileceğini ilk o zaman anladık

demişti.

Farklı üniversitelerden toplam 15 onursal doktora derecesine sahip Sakıp Sabancı, 1993 ve 2001’de Yılın İş Adamı unvanına sahip oldu. Ayrıca Belçika, Japon ve Fransa hükümetlerinden bu ülkelerle Türkiye arasındaki dostlukları pekiştirici çeşitli taltifler ve nişan almasıyla beraber sosyal, kültür, eğitim ve sanat alanlarında yapmış olduğu hizmetlerden nedeniyle “Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” ile “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” sahibi oldu. Sakıp Sabancı 2004 yılında vefat ettiği zaman, Amerikan iş dergisi Forbes’in milyarderler sıralamasında 147. sıradaydı.

1981’de ve 1989 yıllarında da Houston’da (Amerika) kalp kapakçığı ameliyatı olan Sakıp Sabancı 2004 yılının 10 Nisan günü sabah saat 5.55 sıralarında tedavi görmekte olduğu Amerikan hastanesinde şiddetli akciğer iltihabı nedeniyle vefat etti.

Bu yazıdaki bilgilerin bir kısmı Sakıp Sabancı’nın kişisel internet sitesinden alınmıştır.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *