YÜKLENİYOR

Aramak için yazın

Ünlü yatırımcı Marc Faber: Türk hissesi alacağım

Yatırım

Ünlü yatırımcı Marc Faber: Türk hissesi alacağım

Paylaş

Ünlü yatırımcı Marc Faber, “Biraz Türk hissesi alacağım. Ünlü yatırımcıya göre Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı açıklaması yaptı.

 

Uluslararası finans piyasalarıyla ilgili kriz tahminleriyle yakınen tanınan ünlü yatırımcı Marc Faber, Türkiye’nin yeni iş birlikleri konusunda birçok seçenekleri olduğunu belirterek, bir miktar Türk hissesi alacağını ve Türk varlıklarına yatırım yapma zamanı olduğunu belirtti.

AA muhabirinin yönelttiği soruları cevaplayan, aynı zamanda “The Gloom, Boom & Doom Report”un yayıncısı ve editörü olan Marc Faber, ABD’nin dış ve ekonomi politikalarının pek doğru olmadığını söyleyerek, “Trump dış politikada diplomasi yürütemiyor.. Züccaciye dükkanında bulunan fil gibi.Herkese sataşıyor fakat ortada hiçbir şeklide diplomasi yok.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’nin, bu son dönemde yaşanan gelişmelerin arkasından, elinde farklı seçeneklerin olduğunu belirten ünlü yatırımcı, “Türkiye’nin elindeki Trump kartı; NATO. NATO’nun Türkiye’de çok önemli üsleri var. Uzun sürede Türkiye’nin elinde iki seçenek var; Avrupa ile yakınlaşıp NATO içerisinde kalabilir veya Şanghay İşbirliği Örgütü’ne katılabilir. Bu Türkiye’nin batıyı bıraktığına veya artık daha az ilişki içerisinde bulunacağına, Rusya ve Çin ile daha çok ilişki kuracağına işaret eder. Bu Sayın Erdoğan’ın elindeki bir ihtimal.Bence Trump bunun fazla gerçekçi bir ihtimal olduğunu anlamıyor.” İfadelerini kullandı.

Türk hisseleri alacağım

Dünyaca tanınan yatırımcı Faber, “Türk hisseleri ABD dolarına göre değerlendiriliyor. Şimdi alım sınırı içerisindeler. Biraz Türk hissesi alacağım, ETF’s (Borsa Yatırım Fonu (BYF) olarak belirtilen Exchange Traded Funds). Şimdi elimde Türk tahvilleri var. Portföyüm içerisinde çok fazla miktarda olmasa da var. Bence Türk varlıklarına yatırım yapmanın tam zamanı.” yorumunu yaptı.

 

Faber,Türkiye’nin ilerleyen dönemde volatiliteden etkilenmemek için gelecek dönemde hassasiyetlerini azaltıp, ticaret açığını daraltması ve cari açığı  kaldırması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret politikalarının dünyayı resesyona sürükleyebileceğinin altını çizerek belirten Faber, “Trump’ın çevresindeki ekonomistler ABD’nin ticaret açığının sorumlusunun Çin’den yapılan ithalat olduğuna inanıyor. Çin, ABD’nin düşen rekabet gücünün bir göstergesi. ABD’nin son 20-30 senedir sermaye yatırımları alçak. Ekonomistler ise büyümenin büyütülmesş için tüketimin artırılmasına inanıyor. Bunun sonucunda doğal olarak ticaret açığının artmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin başlattığı küresel ticaret savaşlarının sonuçlarının yıkıma sebep olabileceğe işaret eden Faber, “Ticaret savaşları büyük bir çılgınlık. Küresel ekonominin  yavaşladığı  dönemde devam ediyor.Mesela şu anda bakır fiyatlarına bakalım; fazlasıyla çökmüş durumda. Bu küresel ekonominin zamanla yavaşladığına dair bir işaret. Ben bir resesyona doğru ilerleme gösterdiğimizi düşünüyorum.” uyarısında bulundu.

Etiketler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurunuz. *